Rožu eksperiments 1. daļa

Vakar skatoties Deivida Ostina (David Austin) rožu kolekciju, gribējās skriet un grābt visas online veikalā pieejamās rozes, īpaši pildītās angļu rozes. Bet: es dzīvoju Ziemeļos! Ir 7. marts, ārā ir -12 grādi, sniegs līdz ceļiem un man šeit nav ne dārza, ne siltumnīcas, kur es tās varētu audzēt. Tad nu šo sapni es nedaudz atlieku. Toties prātā ienāca ideja, ka varētu izmēģināt audzēt rozes podā. Internetā atradu pamācību kā vienkārši un ar dabīgiem līdzekļiem apsakņot rozes.

Izstaigāju visus tuvējos ziedu veikalus, lai atrastu rozi, kādu gribētos audzēt. Diemžēl, nebija pieejama neviena pildītā roze, tāpēc izvēlējos vietējā Rimčikā (veikals Coop) rožu akcijas buķeti no roses with names ar 9 Ace pink rozēm pa 49.99 kronām (aptuveni 5 eur). Tas ir labs dīls. Īpaši šim eksperimentam. Visas pārējās lietas man mājās bija pašai, atlika vienīgi darīt.

Tātad, lai apsakņotu 1 rozi ir nepieciešams:

 • 1 roze
 • 1 kartupelis
 • šķipsniņa kanēlis
 • pustējkarote medus
 • augsne
 • puķupods
 • šķēres
 • nazis
 • skrūvgriezis/urbis
 • ūdens
 • caurspīdīga PET pudele vai burka

Etaps 1 – rozes sagatavošana

Kartupelim izgriež visas “actiņas”, nomizo, kur nepieciešams. Tas tādēļ, lai atrodoties augsnē, kartupelis neizdomātu pats sākt dzīt saknes un augt. Šajā gadījumā kartupelis ir domāts mitruma uzturēšanai.

DSC_0672-small

Ar skrūvgriezi vai urbi, kartupelī izurbj caurumu. Aptuveni 3/4 dziļumā, platumā nedaudz platāku par rozes kātu.

DSC_0676-small

DSC_0677-small

Ņem rozi. Tai nogriež ziedu, jo tas paņem pārāk daudz enerģijas, ko roze varētu veltīt sakņu dzīšani.

DSC_0680-small

Rozes kātam ir gan dzeļoņi, gan tādas kā nelielas pumpiņas (piedēkļu padusītes). Aptuveni 0,5cm zem padusītes rozes kātu nogriež 45 grādu leņķī. Noņem kātam liekās lapas, atstājot tikai dažas, lapām nogriež arī galus, jo tie paņem pārāk daudz mitruma.

DSC_0684-small

Izurbtajā caurumā iepilda medu. Man bija cietais medus, tāpēc process bija ķēpīgs, bet droši var izmantot arī šķidro medu. Medum ir antiseptiskas īpašības, kas pasargās rozes galu no sapūšanas. Rozes apakšējo galu apviļā kanelī. Tas darbojas kā dabīgais stimulants, lai rozei veidotos saknes. (Dažādos avotos bija teikts, ka var izmantot tikai medu, tikai kanēli vai abus kopā.)

DSC_0689-small

DSC_0690-small

Rozi ar kanēļa galu sprauž iekšā kartupelī.

DSC_0696-small

Etaps 2 – stādīšana

Paņem podu, kas ir atbilstošs kartupeļa izmēram. Labāk, lai pods ir lielāks platumā, kā dziļumā. Manā gadījumā pods ir nedaudz par mazu, bet tā kā šis ir eksperiments, tāpat roze tiks kustināta un nepieciešamības gadījumā pārstādīta. Pieraduma pēc izmantoju arī drenāžu aptuveni 1cm biezumā.

DSC_0699-small

Uzber augsni. Man nav speciālā rožu augsne, bet tā, kas palikusi pāri no sēšanas. Liek iekšā rozi ar kartupeli un uzber atlikušo augsni.

DSC_0702-small

Kārtīgi aplaista un liek virsū PET pudeli, burku vai šajā gadījumā glāzi, izveidojot nelielu siltumnīcu. Rozi novieto gaišā, bet no tiešiem saules stariem pasargātā vietā uz aptuveni divām nedēļām.

DSC_0710-small

Voilà!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s