Ananass no ananasa

Kad biju maza, es domāju, ka visi eksotiskie augļi aug palmās. Nu tā kā banāni. Arī arbūzi un ananasi. Vai vismaz kokos kā āboli un bumbieri. Bet nē. Ananasi neaug ne palmās, ne kokos. Un, izrādās, latviešu valodā vārdam “ananass” nav garumzīmes. Tā lūk!

Šoreiz tad par to, kā aug ananasi, un kā mēs tos varam audzēt mājās uz palodzes.

Ananass (ananas comosus) ir bromēliju (bromeliaceae) dzimtas tropu augs. Tas ir vienīgais šīs dzimtas ēdamais augs. Ananasu izcelsmes vieta ir Paragvaja un Brazīlijas dienvidi. Auga nosaukums ir cēlies no vārda ananas, kas Dienvidamerikas indiāņu valodās nozīmē “lielisks auglis”. Tāds tas patiesi ir!

Pirmais, kas atveda ananasus uz Eiropu, bija Kristofers Kolumbs.

Lai mājās varētu izaudzēt ananasu, ir nepieciešams:

  • ananass
  • ūdens
  • augsnes maisījums kaktusiem
  • perlīts
  • drenāža
  • pods

Es eksperimentēšu ar diviem veidiem, kā apsakņot ananasu,-  ūdenī un augsnē.

Veikalā izvēlamies ananasu ar zaļākajām un svaigākajām lapām (nokaltušu lapu dēļ ananass var neapsakņoties).

DSC_0933

Ar vienu roku turot augli, ar otru roku griežot noņem lapu daļu – kroni (kustība kā atverot pudeli ar skrūvējamu korķi).

DSC_0940

Iznākums izskatās šādi.

DSC_0946

DSC_0948

Ananasu lapas aug rozetes kārtojumā. Ņemam nost pa vienai lapiņai no tā gala, kas iepriekš atradās auglī. Atsedzam auga saknes. Jep, ananasiem saknes ir šeit. Tās ir drusku sakaltušas, bet ūdenī tās atdzīvosies.

DSC_0953

Mizot var droši vismaz četrus piecus slāņus – var arī vairāk, bet ne mazāk.

DSC_0955

DSC_0956

Liekam ananasa kroni ūdenī tā, lai saknes tiktu nosegtas ar ūdeni. Lapas gan nevajag mērcēt, – var sākt pūt (ir tāda pieredze).

DSC_0965

Šādi kroni turam gaismā un siltumā, piemēram, uz palodzes, kamēr apsakņojas kārtīgi, un tad varēs pārstādīt augsnē. Ik pāris dienas maina ūdeni un aplaista lapas, lejot ūdeni kroņa viducī.

Tā kā man ir divi ananasi, otru mēģināšu apsakņot augsnē.

Rīkojos tāpat kā ar pirmo: noņemu daļu lapu, atsedzu saknītes. Kroni ielieku glāzē ar ūdeni, kamēr gatavošu augsni, tikmēr var uzkost pirmā ananasa augli.

DSC_0972

Kamēr gatavoju augsni, tikmēr ananasa otru kroni arī ieliku glāzē ar ūdeni, lai pamodinātu saknītes.

Augsnes maisījumam ņemu kaktusu augsni un perlītu vienādās daļās(prlīts ir vulkāniskais minerāls, kas karstuma ietekmē ir palielināts 4-20 reižu). Samaisot augsni ar perlītu, tiek iegūts gaisīgs substrāts, kas veicina sakņu augšanu. Starp citu, perlīts noderēs arī rožu stādīšanai (rožu eksperimenta 2. daļā).

Beru podā drenāžu aptuveni 2 cm augstumā un augsnes maisījumu līdz augšai. Augsni apleju ar ūdeni.

DSC_0974

Ņemu ananasa kroni un spraužu iekšā. Tieši tā – spraužu! Es skatījos filmu par ananasu plantācijām Kostarikā un tur apmācīti cilvēki dienā zemē sasprauž aptuveni 5 – 6 tūkstošus ananasu kroņu.

DSC_0980

DSC_0984

Augu aplaistu. Ūdens ir jālej ananasa kroņa viducī, lai tas notek starp lapām. Turpmāk augsnei jābūt viegli mitrai vai pat sausai. Noteikti ne slapjai, jo ananasiem nepatīk “slapjas kājas”. To dabiskajā vidē lietus nav bieža parādība. Lapas gan var rasināt.

DSC_0985

Šādi izskatās abi mani ananasu stādi. Augsnē iestādītais ir dzeltenāks, jo jau kādu  laiku bija stāvējis manās mājās.

DSC_0989

Voilà!

Augs jātur gaismā un siltumā. Dienā tam ir nepieciešamas vismaz 6 h gaismas. Ar laiku kroņa lapas sāks augt garumā (tās, kuras nebūs nokaltušas), un jaunas lapas sāks augt augšā no centra. Aptuveni pēc diviem gadiem augs var sākt ziedēt un ražot augļus. Bet par to tad vēlāk… Sākumā apsakņosim : )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s