Avokado

Avokado (persea americana) ir vēl viens auglis, kuru pēc tā apēšanas var audzēt no jauna. Nav gan dzirdēts, ka izaugtu ražojošs kociņš, bet glīts gan.

Nesen man bija tā laime redzēt avokado koku, kuru meitene bija audzējusi trīs gadus, un varu teikt, ka tas izskatījās diezgan iespaidīgi. Jārēķinās, ka tas var izaugt pat 1,5 m augsts, bet dabā gan tas slejas pat 20 metru augstumā.

Avokado dzimtene ir Meksika, kur tas tiek saukts arī par aligatoru bumbieri. Diezgan saprotami, jo forma kā bumbierim, bet apvalks kā aligatora āda. Botāniķi uzskata, ka avokado ir liela oga ar sēklu pa vidu.

Lai mājās izaudzētu avokado kociņu, ir nepieciešams:

  • avokado
  • zobu bakstāmie kociņi (3gb)
  • glāze
  • ūdens

Izvēlamies glītāko avokado. Jūs jau zināt, ka ir grūti notrāpīt, kad auglis patiešām ir gatavs, tāpēc drošības pēc vienmēr, kaut ko gatavojot, iepērku vairākus.

DSC_1077DSC_1083

Uzmanīgi pārgriež augli uz pusēm tā, lai ar nazi netraumētu kauliņu.

DSC_1093

Kauliņu atdalām no augļa. Dažiem kauliņiem ir tumšāki brūns plāns apvalks, to nevajadzētu ņemt nost, lai netraumētu sēklu. Kauliņu rūpīgi nomazgājam siltā ūdenī.

Man ir paveicies, un kauliņš ir olas formā, tāpēc ir viegli saprast, kura ir augšpuse, kura ir apakšpuse. Citiem avokado tas var nebūt tik izteikti, tāpēc jāpievērš uzmanība tam, ka resnākais/plakanākais gals ir tas, no kura nāks saknes, savukārt smailākais gails ir tas, no kura veidosies augs.

DSC_1102

Ņem trīs zobu bakstāmos kociņus un ar vienādām atstarpēm iesprauž avokado sēklā. Jāsprauž ir tā, lai kociņš pret sēklas augšējo daļu veidotu aptuveni 45 grādu leņķi. Tas ir nepieciešams tādēļ, lai sēklas apakšējo daļu varētu iegremdēt ūdenī, bet augšējā daļa paliktu sausumā.

Šādi sagatavoto sēklu ievieto glāzē ar ūdeni. Atkarībā no kauliņa lieluma, ūdenim aptuveni vajadzētu būt līdz pat pusei no sēklas. Visu novietojam gaišā, siltā vietā. Svarīgi ik pēc dažām dienām ūdeni nomainīt, lai tas ir svaigs un ūdenī neveidotos baktērijas vai pelējums, kas var kaitēt sēklai. Jāpieskata, lai ūdens vienmēr pietiek un kauliņa apakšējā daļa vienmēr būtu mitrumā.

Aptuveni pēc trīs nedēļām avokado brūnā miziņa varētu sākt krokoties un nonākt nost. Tad kauliņam vajadzētu pavērties abos galos un varētu parādīties pirmā saknei.

Tagad tikai gaidām pirmo saknīti, un tad izstāstīšu, kas darāms tālāk.

DSC_1110

Voilà!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s