Mango

Dārzkopība māca pacietību: ne vienmēr viss notiek tieši tik ātri, cik gribētos, un, ja sanāk neveiksme, reizēm ir jāgaida gads, lai to labotu. Tas gan nav sakāms par mango koku audzēšanu, jo mūsu klimatiskajā joslā mango varam audzēt tikai kā istabas augu, un globalizācija mums ļauj tos iegādāties veikalos cauru gadu. Jā, mango sezona ir visu gadu, tā tikai maina pasaules malu. Šobrīd mango sezona ir Singapūrā un Jamaikā. Neatceros, no kuras valsts ir atceļojis mans mango, bet varu teikt, ka tas tiešām bija gatavs! Mango tiek dēvēts par visu augļu karali. Tam jāpiekrīt, jo nav gadījies sastapt nevienu, kuram negaršotu mango.

Mango (Mangifera) ir ankardijas (Anacardiaceae) dzimtas augu ģints mūžzaļš augs. Šajā pašā ģintī iekļauti arī tādi kauleņi (jā, kauleņi – nevis rieksti) kā pistācijas un Indijas riekstu koki. Tam ir 69 sugas, no kurām populārākā ir Mangifera indica jeb Indijas mango. Tā izcelsmes vieta ir Dienvidaustrumāzija un Indija. Tas aug tropu klimatiskajā joslā, dabā sasniedzot pat 40m augstumu. Koka lapas ir zaļas, ovālas formas ar spicu galu. Hindu rakstos auglis pieminēts jau 4000 gadu pirms mūsu ēras. Budistu mūki kultivēja šos augļus, un tas tiek uzskatīts par svēto augli, jo pats Buda esot meditējis zem mango koka. Vārda izcelsme ir no tamilu valodas “mangkay”, ko portugāļu tirgotāji pārņēmuši un saukuši par “manga”.

Lai izaudzētu mango kociņu mājas apstākļos, nepieciešams:

  • mango
  • nazis
  • silts ūdens
  • salvete/virtuves dvielis
  • plastmasas maisiņš ar aizdari

Sākam ar izskatīgāka  mango atrašanu veikalā.

DSC_0733

Pārgriežam augli un atbrīvojam sēklu no čaulas. Par čaulu sauc mango cieto daļu.

DSC_0800

Viena čaulas puse ir šķiedraināka, ar tādām kā spuriņām, parasti tā jau ir pavērusies, bet, ja nav, tajā vietā droši var paurbināt ar nazi vai skrūvgriezi. Manējais ir pietiekami pavēries, un es varu to atvērt ar pirkstiem.

DSC_0803

DSC_0808

DSC_0806

Atbrīvoto sēklu nomazgājam tīru.

DSC_0809

Salveti samitrinām ar siltu ūdeni un tajā ietinam mango sēklu.

DSC_0823

DSC_0825

DSC_0826

Mitro salveti liekam plastmasas maisā ar aizdari.

DSC_0827

Pēc aptuveni 6 dienām vajadzētu parādīties dīglim.

Voilà!

Esmu atradusi vairākus veidus, kā mango audzēt. Cits veids ir turēt traukā ar ūdeni un gaidīt dīgļa parādīšanos (man tas neizdevās) vai sēklu likt augsnē un ar plēvi izveidot tādu kā siltumnīcu. Es izmēģināšu šo veidu, jo tad varēs labāk redzēt dīgli un, ja sanāks, to pārstādīšu augsnē.