Sukulentu pavairošana

Sukulenti! Pirmo reizi ar sukulentiem iepazinos, kad biju pavisam maza. Man laukos tādi auga apkārt rorei. Man rore nozīmē tādu kā aku, kas nav aka, bet tvertne, kurā glabājas lietus ūdens. Katrā ziņā tas ir lielisks izgudrojums, kā izmantot betona grodu, kas palicis pāri no tiem grodu krājumiem, kuri iegādāti rakto aku ierīkošanai.  Augiem patīk lietus ūdens, un tā rore ir ļoti glīta.

Nu lūk, mums laukos tāda rore bija, un tai apkārt auga sukulenti. Latviešu dārzniekiem pazīstami kā saulrieteņi (Jovibarba Sobolifera). Tie lieliski aug uz akmeņainām virsmām, spraugās un mūros. Un vairojas ļoti ātri un daudz. Angliski tos sauc par Hens and chicks augu, jo apkārt galvenajai “vistiņai” saaug ļoti daudz “cālēnu”.

Kad dzirdam vārdu “sukulents”, parasti pirmais, kas nāk prātā, ir mūžzaļie, kaktusveidīgie augi ar resnākām/gaļīgākām lapām. Sukulenti vispār ir augi, kas sevī uzkrāj ūdeni – lapās, kātā vai reizēm saknēs. Parasti tiem ir resnākas/biezākas/pufīgākas lapas vai kāts. Sukulenti ir daudz un dažādi – sākot no kaktusiem, alvejām, begonijām līdz pat tādām ēdamām lietām kā sparģeļi.

Šoreiz pastāstīšu par krāšņajiem sukulentiem, kurus pavisam lēti var iegādāties veikalā, un, pērkot 1, varam uztaisīt pat 10 un vairāk.

DSC_0769-

Mans šīs dienas varonis, kura latīniskais nosaukums ir Pachyveria rough, ir Austrālijā radīts hibrīds. Pachyveria tipa sukulenti ir veidoti, krustojot Pachyphytum un Echeveria augus. Tiem parasti ir krāsainas, biezas rozetes. Bet ir ļoti, ļoti daudz un dažādu sukulentu veidu.

Trīs lietas, kas jāzina par sukulentiem, ir:
  • tiem patīk labi drenēta augsne, tātad jālieto speciālais kaktusu/sukulentu mix (der arī Āfrikas vijolītēm paredzētā augsne) vai pašam jāsagatavo augsne. Par augšņu maisījumiem, to PH līmeņiem un citiem parametriem būs atsevišķs raksts. 
  • tos liet vajag labāk retāk nekā biežāk. Slapjā augsnē tie vienkārši sapūs. Tāpēc, piemēram, alvejas nevajag laistīt no augšas, jo ūdens sakrājoties “padusītēs”, var izraisīt pūšanu.
  • tiem patīk gaisma, ideāli vismaz 6h dienā. Ja tie tiks novietoti tiešā saulē, tad gan vajag laistīt biežāk. Ar to gan domāju biežāk nekā reizi divās nedēļās (nevis katru dienu).

Tagad gan par “pērc 1, dabū 10 sukulentu”. Nepieciešams: 

  • sukulenta mātes augs 
  • šķīvītis, bļodiņa, podiņš 
  • sukulentu augsnes maisījums
  • ūdens + smidzinātājs.

Konteinerī ieberam augsni, daudz nevajag, aptuveni 2cm augstumā būs pietiekami.

DSC_1420

Ņemam sukulenta mātes augu un nokniebjam lapas. Pa vienai.

DSC_1423

Mātes auga galotnīti nogriežam.

DSC_1432

DSC_1434

Lapas un galotnīti kārtojam uz augsnes. Lapu galiņi, kas bija piestiprināti kātam, saskaras ar augsni. Mātes auga stumbru atstājam podiņā, tas turpinās augt, kādu brīdi gan tas būs tikai tāds stumbrs.

DSC_1436

Apsmidzinām ar ūdeni.

DSC_1460

Gaidām! Ik pa laikam var apsmidzināt, bet skatāmies, lai nav slapjš un mitrs un nesāk pūt.

DSC_1463

Rezultātā lapu galos sāks augt jauni sukulenti!

DSC_1451

Voilà!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s