Punica granatum

Granātābols, bez šaubām, ir viens no kolosālākajiem augļiem, ar ko man ir bijusi darīšana. Es to varu ēst daudz. Ļoti daudz. Un, izrādās, to audzē ne tikai to gardo augļu dēļ, bet arī kā košumkrūmu. Tas zied skaistiem, sarkaniem ziediem un ir viegli kopjams.

Lai izaudzētu savu granātābolkociņu nepieciešams:

  • Granātābols
  • Nazis
  • Salvete
  • Plastikāta maisiņš
  • Ūdens
  • Laiks

DSC_0213

Sākam ar granātābola atvēršanu. Tā kā brīdī, kad tapa šīs bildes, man nebija pieeja internetam, es nevaru padalīties ar profesionālām granātābola atvēršanas metodēm. Šī ir klasiskā -pārplēšu granātābolu četrās daļās. Es gan, jāatzīst, reiz iemācījos no draudzenes granātābolu mizot, bet tas bildēs neizskatās tik glīti.

DSC_0217

DSC_0226

Sēklas attīrām no baltās membrānas un saberam uz šķīvja vai bļodiņā. Tālāk jau var tās vienkārši ēst saujām vai pievienot salātiem, vai darīt ar tām jebko citu, kas ienāk prātā.

DSC_0229

Izvēlamies pāris, no kurām audzēt granātābolu krūmus. Es ņēmu uz laimi, nepētot, kuras izskatās dzidrākas, košākas vai sarkanākas.

DSC_0238

 Tālāk ir divas metodes, kā notīrīt sēklas. Attēlos rādu glīto versiju, bet efektīvāk ir to darīt ar muti. Ir cilvēki, kas nekad neēd sēklas cieto daļu, tāpēc labi, ja tāds ir pa rokai. Ja nē, tad pašiem jāžļembā, kamēr jūt, ka ap cieto sēkliņu vairs nekā nav, un jācenšas to nesakost.  Otra metode ir to darīt ar papīra dvielīti, – spiest, kamēr visa sula iztecējusi, un tad ar pirkstiem atlikumus nokasīt, Rezultātā nepieciešams dabūt baltas, tīras sēkliņas. Ja sēklas nebūs kārtīgi notīrītas, tās, esot mitrumā, sāks pūt. 

DSC_0241

DSC_0244

DSC_0248

Sēkliņas liekam uz papīra dvieļa, apslakām ar tīru, siltu ūdeni un papīru salokām tā, ka tās ir apsegtas. Tām vajag būt mitrām, bet ne slapjām. Lieko ūdeni, ja tāds ir, var nospiest.

DSC_0258

DSC_0260

DSC_0261

DSC_0264

Salocīto salveti ar sēklām liekam plastikāta maisiņā ar aizdari un pirms aiztaisīšanas pavisam iepūšam nedaudz gaisa. CO2 nepieciešams sēklu ātrākai diedzēšanai.

DSC_0265

DSC_0422

DSC_0416

Pēc pāris dienām/nedēļām sēklas sāks dīgt. Galvenais ir nepadoties, jo šķiet, ka man dīga trīs nedēļas. Sākumā šķita, ka nekā tur nav un nebūs, biju jau gatava mest ārā, līdz biju aizmirsusi un, kad atcerējos, sēklas jau bija pārdīgušas un ieaugušas salvetē.

DSC_0283

DSC_0277

Salveti uzmanīgi, netraumējot saknītes, sagriezu taisnstūrīšos tā, lai katrā gabaliņā būtu pa sēklai. Ar visu papīru lieku sēklas zemē, jo tas netraucē to augstspējai.

DSC_0294

DSC_0304

Kad granātābols iestādīts, nepieciešams uzmanīt, lai augsne būtu pastāvīgi mitra. To nevajadzētu pārlaistīt, tāpēc obligāti poda apakšā vajag drenāžu, lai lieko ūdeni novadītu. Noteikti nevajag iekaltēt. Granātāboliem patīk gaisma un saule, – dienā tiem vajadzētu vismas 4-6 stundas saules. Kad augs ir paaudzies, to nepieciešams pārstādīt, tāpat tā zari ir jāapgriež, bet to rādīšu vēlāk.

DSC_0307

DSC_0431

Voilā!

Diemžēl, vasarā, esot prom no mājām, mani granātāboli neidzīvoja, tāpēc projektu drīzumā sākšu no jauna, tad mēģināšu to audzēt divās tehnikās – gan kā krūmu, gan  kā bonsai.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s