Sīpolpuķu kārtojums

Sīpolpuķu kārtojums jebk kā angliski mēdz to dēvēt – Bulb lasagne.

Šis ir piemērots tiem, kas mitinās dzīvokļos un kuriem ir tikai balkoni kā man, vai tie, kuriem ir skaistas mājas, kuri pie ieejas portāla pavasarī vēlas redzēt uzplaukstam ziedu kompozīcijas (cerams, ka reiz tā būs arī man).

Nepieciešams:

  • aukstumizturīgs pods
  • drenāža
  • augsne
  • dažādas sīpolpuķes

Kārtojuma būtība ir šāda: sīpolpuķes izvēlas pēc ziedēšanas laikiem un to garumiem. Sīpolus kārtojot podā, tiek ņemts vērā ziedkāta garums un puķes uzziedēšanas laiks. Secība apmēram šāda, bet var variēt arī ar citām pavasara puķēm:

IMG_0598

* tulpes (augstās, lielās)
* narcises (augstās, lielās)
* pavasara īrisi
* tulpes (zemās, mazās)
* narcises (zemās, mazās)
* hiacintes
* anemones
* krokusi un citas sīkās sīpolpuķes (sniegpulkstenītes u.c.)

DSC_0962

Ļoti svarīga ir poda izvēle. Tā kā pods atradīsies visu ziemu ārā, ir nepieciešams tāds, kas pasargās sīpolus no aukstuma. Vislabāk būtu izvēlēties speciālos podus, piemēram, veidotus no putuplasta, kas ir siltumizolējošs materiāls. Diemžēl, šie podi nav dabai draudzīgi, bet vienīgā cerība, ka, vienreiz tādu nopērkot, tas kalpos mūžīgi. Ja šāds pods nav atrodams vietējā veikalā, var ņemt divus dažāda izmēra plastmasas podus, mazāko likt iekšā lielākajā un pa vidu aizpildīt ar kādu siltumizolējošo materiālu, piemēram, pūšamo makroflex. Trešais variants: parasto podu izklāj ar burbuļplēvi. Šis ir viens no variantiem, ko izmantoju es, jo man ir pietiekami liels pods un no pirkumiem saglabājusies burbuļplēve (otrs ir speciālais ziemas pods).

Ir ļoti  svarīgi, ka podam apakšā ir caurumi, lai viss liekais ūdens var aiztecēt, – tāds noteikti būs daudz no sniegiem un lietiem, kas ir rudeņos un pavasaros.

Sākot kārtojumu, poda apakšā liek drenāžu, – tās  var būt māla lauskas, akmeņi vai pirktās granulas, galvenais, lai ūdens var notecēt un aiztecēt. Uz drenāžas kārtas ber augsni, – der visparastākā augsne ziedošām puķēm.

DSC_0963

DSC_0964

Augsnē liek pirmo sīpolu kārtu. Ņem visvēlāk ziedošās/garākās puķes, vairumā gadījumu tās būs tulpes (bet varbūt jūs eksperimentējat ar lillijām?). Saliek tulpju sīpolus tā, lai tie nepieskartos poda malām un cits citam. Sīpoliem nevajadzētu skart poda malas tāpēc, ka sals tiek cauri podam un var “apdedzināt” (sasaldēt) sīpolus.

DSC_0965

Tad ber nākamo augsnes kārtu 2-4 cm biezumā tā, lai aptuveni nosedz sīpolus, un kārto nākamo sīpolu kārtu. Manā gadījumā tās ir narcises. Tad atkal augsne, nākamie sīpoli: hiacintes + anemones, atkal augsne un sīpoli: krokusi vai citas sīkās sīpolpuķes. Visu nosedz  ar augsnes kārtu.

DSC_0968

DSC_0970

DSC_0971

Šo kārtojumu var sākt veidot jau kopš septembra vidus. Kad pods ar sīpolpuķu kārtojumu ir sagatavots, to atstāj ārā. Ja ziemā gaidāms liels sals, var piesegt ar egļu zariem vai ko tamlīdzīgu. Ja pods izveidots laicīgi, var pa virsu iestādīt aukstummīlošās atraitnītes, kas ar saviem ziediem priecē līdz vēlam rudenim.

Tā nu jūs esat gatavi jau agrā pavasarī ieraudzīt uzziedam pašu iecerētu un izveidotu puķu dārzu skaistā podā!

Voilà!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s