Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa)

Reiz manu uzmanību piesaistīja augs ar lielām zaļām lapām un skaistu violetu ziedu. Es nekad nebiju iedomājusies, ka tā varētu izskatīties kurkuma. Bija skaidrs, ka reiz izmēģināšu tādu audzēt. Ievācu informāciju un sapratu, ka vislabāk ar šo nodarboties februārī, jo nepieciešami aptuveni 8-10 mēneši, lai varētu ievākt auga saknes.
Ir pienācis februāris, un mans eksperiments ar kurkumu var sākties.

Kurkuma ir daudzgadīgs ingvera dzimtas lakstaugs, kas sasniedz aptuveni metra augstumu. To mēdz dēvēt arī par Indijas safrānu vai dzelteno ingveru sakneņu (apakšzemes stumbra pārveidņu) krāsas dēļ, kurus jau kopš senatnes lieto kā krāsvielu gan audumiem, gan pārtikai. Vēlāk sakneņus sāka izmantot arī kā garšvielu, izžāvējot un samaļot pulverī.
Par kurkumas izcelsmes vietu uzskata Dienvidāziju. Kurkumai patīk spilgta, bet ne tieša saules gaisma un mitrums.

Kurkumas sakneni iegādājos vietējā pārtikas veikalā. Tā atrodama pie garšaugiem, turpat kur ingvers, citronzāle un citi līdzīgs piedāvājums.
Ja augu vēlas audzēt ēšanai, iesaku to iegādāties ar eko sertifikātu. Pati neesmu tik liela kurkumas mīļotāja, lai audzētu ēšanai, mani vairāk vilina tās izskats un skaistais zieds.

Nepieciešams:

· kurkumas saknenis
· pods ar caurumiem (augstums – vismaz 30cm, diametrs – 30cm)
· augsne un ūdens.

DSC_1085

Izvēlas skaistākos sakneņus ar visvairāk “actiņām”, no kurām nāks ārā dīgsti. Es savus sakneņus paturēju pāris minūtes istabas temperatūras ūdenī, bet var arī to nedarīt.

DSC_1068

Podā ieber drenāžas slāni un augsni, kas paredzēta stādīšanai. Tai jābūt pietiekami irdenai, lai  liekais ūdens var notecēt. Sakneņus liek guļus uz augsnes ar “actiņām” uz augšu vai sāniem.

DSC_1089

Uzber aptuveni 5cm augsnes slāni un salaista. Podam pārklāj celofāna maisiņu vai pārtikas plēvi, ko nostiprina, izmantojot gumiju vai saitīti. Tādējādi tiek nodrošināts siltumnīcas efekts, kas palīdz saknenim dīgt. Tā kā kurkuma ir dienvidu augs, tai atbilstoša temperatūra ir starp 20-30 grādiem.

DSC_1092

DSC_1096

Ik pa laikam pārbaudām augsni, lai tā ir viegli mitra, ne slapja, un noteikti nevajadzētu iekaltēt.

//07.03.2018.

DSC_1213

//18.03.2018.

kurkumaDSC_0848

//20.03.2018.

DSC_0889

//04.04.2018.

DSC_1003DSC_1005

Voilà!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s