Citrons

Citrons ir viens varen vecs augs, izrādās, ka pirms vairākiem miljoniem gadu tās bija mazas, ēdamas odziņas krūmā, kas vēlāk pārveidojās par citroniem, kādus mēs zinām šodien. Tā kā pasaulē ir tik ļoti daudz citronu hibrīdu nav precīzi nosakāms, no kurienes tie ir cēlušies, zināms vien, ka tie nāk no subtropu un tropu reģioniem Āzijā vai, iespējams, Ziemeļaustrumaustrālijā.

Citroni tiek audzēti gandrīz visās tropu un subtropu zemēs, visvairāk citroni 2009. gadā tika ievākti Indijā, Meksikā, Ķīnā, Argentīnā un Brazīlijā. No Eiropas valstīm visvairāk citronus iegūst Spānijā, Itālijā un Grieķijā. Vidusjūras zemēs citronus sāka audzēt 11. gadsimtā, kad tos ieveda krustneši no Tuvajiem Austrumiem. (Paldies wikipēdija).

Šopavasar bijām Itālijā un vienīgie suvenīri, ko pārvedām bija citrons, zīle un oleandra zariņš. Citronu pirku Romā, ekomārketā jau ar domu, ka mājās izaudzēšu citronkociņu. Vienīgā saskarsme man pirms tam ar citronkokiem bija tā, ka mums tāds bija birojā, bet tam nokrita visas lapas, jo ziemā bija pārāk tumši apstākļi, diemžēl, pavasarī neregulārās laistīšanas dēļ, tas neatdzīvojās. Bet tā kā citiem cilvēkiem, tajā skaitā manā skolā, biju redzējusi ražojošus citronkokus, izdomāju, ka man arī ir jāpamēģina. Tātad, tirdziņā izvēlējos glītāko citronu ar zaļu lapiņu, kas atbraucot mājās gan bija jau nokaltusi un sāku savu eksperimentu.

Lai izaudzētu citronkoku nepieciešams:

  • citrons
  • nazis
  • augsne
  • ūdens

Protams, visvienkāršākais būtu ielikt sēklu podā un gaidīt kad tā izaugs, bet tā kā man patīk visu sarežģīt un eksperimentēt, tad es vēl izmantoju:

  • salveti
  • plastikāta “kabatiņu”
  • pārtikas plēvi

 

Solis 1: ņemam citronu

citrons-1

Solis 2: pārgriežam uz pusēm un izvēlamies smukākās/lielākās sēklas.

citrons-4

Mans eksperiments sākas šeit: tātad, es izvēlējos četras sēklas no kurām divas es nomizoju un divas vienkārši noskaloju. Te gan man ir jāsaka uzreiz, ka sēkliņas vajag kārtīgi noskalot, tā, lai nepaliek nekādas šķiedras klāt, jo citādāk ir risks, ka tās sāks pūt.

citrons-5

Sēklas noliek uz salvetītes un viegli samitrina, tā lai salvete ir mitra, bet ne piloši slapja. Tad salvetei pa virsu uzliek vēlvienu salveti un liek plastikāta kabatiņā. Kabatiņā iepūš dvašu, izelpotais co2 palīdz sēklām ātrāk sadīgt. Kabatiņu ar sēklām noliek istabas temperatūrā, bet ne tiešos saules staros, citādāk tā izkaltīs. Es parasti lieku uz ledusskapja, jo tur arī ir nedaudz siltāks, bet ar siltumu ir jāuzmanās, lai nesāk pūt.

citrons-6citrons-7citrons-8

Tātad pēc kādām pāris dienām jāsāk skatīties, kas notiek. Manā gadījumā nomizotās sēklas jau bija izdzinušas asniņus, kamēr nenomizātās bija pārklātas ar nelielu pelējuma kārtu, jo tās, acīmredzot, nebija kārtīgi notīrītas.

citrons-9

Iesēju gan nomizotās sēklas, kas jau bija sākušas dīgt, gan sapelējušās sēklas, kuras pirms sēšanas kārtīgi noskaloju. Iesēju aptuveni 1cm dziļumā. Parasti formula sēklu sēšanai, ja nav norādīts citādāk, ir, ka tās liek zemē divreiz tik dziļi cik plata ir sēkla. Augsni viegli samitrina un liek pāri pārtikas plēvi, veidojot siltumnīcas efektu.

citrons-10citrons-11

Podus liek gaišā vietā, piemēram, uz palodzes un uzpasē, lai augsne neiekalst. Tai jābūt viegli mitrai, bet noteikti ne slapjai.

Šajā reizē pirmā sēkla, kas izdīga virszemē bija tā, kurai bija saglabāts apvalks, savukārt tās sēklas, kuras bija nomizotas un jau izdīgušas, bija sapuvušas, pārāk lielā siltuma/mitruma rezultātā. Pirmais audziņš parādījās aptuveni pēc nedēļas, savukārt otra sēkla parādījās pēc pāris mēnešiem.

citrons-12

Iesākumā citroniņš auga diezgan strauji, šeit aptuveni divas nedēļas vecs.

citrons-13citrons-14

Šis foto uzņemts 20.08., kad kociņš ir aptuveni 5 mēnešus vecs.

citrons-15citrons-16

Voilā!

Ja sekojat līdzi manai dzīvei, tad zinat, ka Toms bija paņēmis kociņu līdzi uz Angliju un tālāk mēs visi kopā izbraukājām pusi Eiropas un atgriezāmies Zviedrijā. Katru gadu mēs ceļojumā ņemam līdzi kādu augu, kas ir drusku “vārīgāks” un kuru vēlamies patiešām saglabāt. Eiropu kopā ar mums izbraukāja arī ozoliņš, kas izauga no Itālijas atvestās zīles, savukārt oleandrs izbaudīja karsto vasaru dzīvoklī uz balkona.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s