Ceropegia woodii

Šī sirsniņu virtene ir viena no maniem favorītaugiem, latviski šo augu sauc “Ceropēgija”, kamēr angliski to dēvē par “String of hearts”, kas man šķiet ļoti atbilstoš nosaukums. Tā lapiņas atgādina nelielas sirsniņas, kas sakārtotas virtenē. Šī sukulenta izcelsmes valstis ir Dienvidāfrika, Svatini un Zimbabve. Ceropēgija ir lieliski piemērota iekārtajiem puķupodiem, jo neprasa īpašu kopšanu, pietam auga virteņu garums var sasniegt līdz pat 4 metriem. Tam patiks viegla, labi drenēta augsne, laistīšana tikai tad, kad augsnes virsējā kārta ir izžuvusi un gaišas telpas. Lapu krāsojums atšķirsies no tā, cik daudz gaismas augam tiek, jo vairāk gaismas, jo lapiņas būs tumšāki zaļas un otrādāk, jo mazāk gaismas, jo lapiņas gaišāki zaļas. Ja augam ir nodrošināti atbilstoši apstākļi, tad parasti tas uzzied aptuveni vienu reizi gadā, manējie zied katru gadu, tādēļ varu teikt, ka tas ir ļoti viegli kopjam augs.

Interesanti, ka augam paliekot vecākam stumbrs pie zemes pārkoksnējas un veido apaļu, kokainu veidojumu, latīniski to sauc par kodeksu (caudex), diemžēl, nevaru atrast korektu apzīmējumu latviešu valodā. Tāpat šie bumbuļi (auga stumbra pārveidnes, kurās uzkrājas barības vielas) var veidoties arī sānu pumpuru vietās.

string-11

Ceropēgiju visvienkārāk ir pavairot ar stumbra spraudeni. Tātad, lai saprastu, kuru daļu tieši ņemt, esmu izveidojusi nelielu pamācību.

Nepieciešams:

  • Ceropēgija
  • Ass nazis vai šķēres
  • Ūdens
  • Augsne

Tātad, kā jau minēju, šīs virtenes aug salīdzinoši ātri un diezgan garas, tādēļ nav jābaidas tās apgriezt, pietam, tās apgriežot tiek stimulēta sānu dzinuma augtspēja un augs turpina augt pat kuplāks.

string-1

Izvēlamies virteni, kuru vēlamies apgriezt vai nogriezt.  Vienu virteni var graizīt tik ilgi, kamēr uz tās atrodas sānu pumpuri. Sānu pumpuri atrodas starp auga stumbru un lapu mezglu (žāklēs). Pumpuri ir vēl neattīstījušies dzinumi un no tiem tad arī veidosies jaunās saknes.

string-3

Ņemam asu, sterilu nazi vai šķēres un griežam zem pumpura, atstājot nelielu daļu stumbra.

string-4

Šīs apakšējās lapiņas ņemam augam nost, lai tas lieki netērētu enerģiju to uzturēšanai un būtu vieta jauno sakņu dzīšanai. Tāpat, ja apsakņojam augu ūdenī, tad lapas zem ūdens var sākt pūt.

string-5string-6

Liekam virtenes, ko vēlamies apsakņot, ūdenī un gaidam aptuveni 2-4 nedēļas, līdz parādās pirmās saknītes.

string-7string-8

Kad saknes ir sasniegušas aptuveni 1cm garumu, augu var stādīt labi drenētā, vieglā augsnē.

Kā jau esmu stāstījusi, ūdens apsakņošanas posmu var izlaist un likt spraudeņus pa tiešo zemē, rezultāti būs tādi paši.

string-9string-10

Voilā!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s